Θεατρική Παράσταση στο θέατρο «Άγγελος Σικελιανός»

Την Παρασκευή 26 Απριλίου 2024 οι μαθητές της Γ’ Τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση του 1ου Γυμνασίου Ξυλοκάστρου: «Ο Δράκος» στο Δημοτικό θέατρο Ξυλοκάστρου Άγγελος Σικελιανός, την οποία επιμελήθηκαν η κ. Γεννάτου Έλια και η κ. Ταρνάρη Αλεξάνδρα, στο πλαίσιο του 16ου Περιφερειακού Μαθητικού Φεστιβάλ Θεάτρου. «Ο Δράκος» του Ρώσου δραματουργού Ευγένιου Σβαρτς, είναι ένα αλληγορικό έργο με διαχρονικά μηνύματα. Η ουσία της ιστορίας δεν είναι στην πραγματικότητα το πώς θα γλιτώσουν οι πολίτες από έναν δράκο, αλλά πως θα γλιτώσουμε από τον δράκο που «κρύβουμε όλοι μέσα μας».
Αξίζουν συγχαρητήρια στη θεατρική ομάδα που απαρτίζεται από παιδιά του 1ου και του 2ου Γυμνασίου Ξυλοκάστρου. Από το δικό μας σχολείο συμμετείχαν οι μαθητές: 1) Ματσούκα Κωνσταντίνα της Α’ Τάξης και 2) Σαλλής Σωκράτης της Γ’ Τάξης.

Θεατρική Παράσταση στο θέατρο «Άγγελος Σικελιανός» Θεατρική Παράσταση στο θέατρο «Άγγελος Σικελιανός»