Επίσκεψη στο Λονδίνο

Στο 2ο Γυμνάσιο Ξυλοκάστρου, ο Σύλλογος Καθηγητών συνήλθε σε συνεδρίαση ύστερα από πρόσκληση του Διευθυντή του σχολείου κ. Μαυρόπουλου Ανδρόνικου με θέμα: “Επταήμερη εκδρομή της Γ’ Τάξης στο Λονδίνο”. Ο Σύλλογος Καθηγητών, αφού έλαβε υπόψη του:
Α) Το Άρθρο 5 (παρ. 2) της Υπουργικής Απόφασης 33120/ΓΔ4/28-02-2017 του Φ.Ε.Κ. 681/06-03-2017 περί εκδρομών – μετακινήσεων των μαθητών των Δημοσίων και Ιδιωτικών Σχολείων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης εντός και εκτός της χώρας,
Β) Τη σκοπιμότητα της πραγματοποίησης μιας τέτοιας εκδρομής με εκπαιδευτικό περιεχόμενο,
Γ) Την πρόσκληση του Greek Primary School of London,
αποφάσισε να πραγματοποιήσει εκπαιδευτική εκδρομή επτά (7) ημερών στο Λονδίνο, το χρονικό διάστημα από 08/05/2019 έως και 14/05/2019.
Στην εκδρομή συμμετείχαν 30 μαθητές της Γ’ Τάξης του σχολείου μας σε σύνολο 41, υπερκαλύπτοντας το 75% των μαθητών που απαιτείται για την πραγματοποίηση της εκδρομής, καθώς και τρεις (3) συνοδοί καθηγητές, οι κ. Μαυρόπουλος Ανδρόνικος (Διευθυντής του σχολείου και αρχηγός της εκδρομής), κ. Εσμερλής Νικόλαος και κ. Πασχάλης Αναστάσιος.
Η μετακίνηση των μαθητών και των συνοδών καθηγητών πραγματοποιήθηκε οδικώς (με λεωφορείο) μέχρι το αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος και αεροπορικώς μέχρι το Λονδίνο.
Οι υπεύθυνες δηλώσεις των κηδεμόνων των μαθητών με τις οποίες εγκρίνουν τη συμμετοχή τους στην ανωτέρω εκδρομή, έχουν παραληφθεί και φυλάσσονται στο γραφείο του Διευθυντή του σχολείου.

Πρόγραμμα Εκδρομής

Τετάρτη, 8 Μαΐου 2019 (1η Ημέρα)

• Αναχώρηση από το χώρο του σχολείου με λεωφορείο, με προορισμό το αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος.
  • Αναχώρηση από το αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος με προορισμό το Λονδίνο με την πτήση 639 της British Airways.
  • Άφιξη στην πόλη του Λονδίνου και check-in στο ξενοδοχείο Royal National.
  • Φαγητό σε τοπικό εστιατόριο.
  • Αναχώρηση με λεωφορείο, με προορισμό το Tower Bridge και το London Bridge.
  • Επιστροφή στο ξενοδοχείο.

Πέμπτη, 9 Μαΐου 2019 (2η Ημέρα)

• Πρωινό στο ξενοδοχείο και αναχώρηση για την Πλατφόρμα 9 3/4 στο King’s Cross του Harry Potter.
  • Επίσκεψη στο Μουσείο Κέρινων Ομοιωμάτων Madame Tussauds.
  • Βόλτα με πλοιάριο στον Τάμεση και επίσκεψη και στάση στο Greenwich για φαγητό.
  • Επίσκεψη στην Covent Garden.
  • Επίσκεψη στο Μουσείο Μοντέρνας Τέχνης.
  • Επίσκεψη στη Regent Street, την Piccadilly Circus και την China Town.
  • Βόλτα στο Φάντασμα της Όπερας.
  • Επιστροφή στο ξενοδοχείο.

Παρασκευή, 10 Μαΐου 2019 (3η Ημέρα)

• Πρωινό στο ξενοδοχείο και επίσκεψη στο Greek Primary School of London.
  • Επίσκεψη στο London’s Westfield Shopping Center.
  • Επίσκεψη στο Βρετανικό Μουσείο.
  • Βόλτα στη Russell Square.
  • Επιστροφή στο ξενοδοχείο.

Σάββατο, 11 Μαΐου 2019 (4η Ημέρα)

• Πρωινό στο ξενοδοχείο και αναχώρηση για τους Βασιλικούς Κήπους του Buckingham Palace και παρακολούθηση της αλλαγής φρουράς.
  • Επίσκεψη στην Trafalgar Square.
  • Επίσκεψη στον Τροχό της Χιλιετίας London Eye.
  • Επίσκεψη στη Leicester Square.
  • Επιστροφή στο ξενοδοχείο.

Κυριακή, 12 Μαΐου 2019 (5η Ημέρα)

• Πρωινό στο ξενοδοχείο και επίσκεψη στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας.
  • Επίσκεψη στο Μουσείο Επιστημών.
  • Επίσκεψη στο Μουσείο Βικτώριας και Αλβέρτου.
  • Επίσκεψη στο Hyde Park.
  • Επίσκεψη στο Kensington Gardens.
  • Επίσκεψη στην υπαίθρια αγορά στην Camden Town.
  • Επιστροφή στο ξενοδοχείο.

Δευτέρα, 13 Μαΐου 2019 (6η Ημέρα)

• Πρωινό στο ξενοδοχείο και αναχώρηση για ολοήμερη εκδρομή στην Οξφόρδη και το Stratford.
  • Επίσκεψη στο κολέγιο Christ Church.
  • Επίσκεψη στη Bodleian Library.
  • Επίσκεψη στη γενέτειρα του Shakespeare.
  • Επιστροφή στο ξενοδοχείο.

Τρίτη, 14 Μαΐου 2019 (7η Ημέρα)

• Πρωινό στο ξενοδοχείο και αναχώρηση με τις αποσκευές.
  • Επίσκεψη στο Windsor Castle.
  • Αναχώρηση για το αεροδρόμιο Heathrow.
  • Αναχώρηση από το αεροδρόμιο Heathrow με προορισμό την Αθήνα, με την πτήση A3603 της Aegean Airlines.
  • Άφιξη στην Αθήνα στο αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος.
  • Επιβίβαση σε λεωφορείο και αναχώρηση από το αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος με προορισμό το Ξυλόκαστρο.
  • Επιστροφή στο Ξυλόκαστρο, στο χώρο του σχολείου.

gallery wordpress plugin