Εκδήλωση στο θέατρο “Άγγελος Σικελιανός”
![](http://2gym-xylok.kor.sch.gr/wp-content/uploads/2018/06/kokorikos.jpg)
Το 2ο Γυμνάσιο Ξυλοκάστρου, στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος του Υπουργείου Παιδείας «Πάμε Σινεμά», παρουσίασε στο κοινό της πόλης του Ξυλοκάστρου ένα μουσικοχορευτικό αφιέρωμα του σχολείου μας στον ελληνικό και ξένο κινηματογράφο. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε το Σάββατο, 2 Ιουνίου 2018 στο κλειστό θέατρο «Άγγελος Σικελιανός», του Δήμου Ξυλοκάστρου – Ευρωστίνης. Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης προβλήθηκε και η ταινία μικρού μήκους «Ο Κοκορίκος», που προετοιμάστηκε, κινηματογραφήθηκε και ολοκληρώθηκε από την κινηματογραφική ομάδα του σχολείου μας. Την εκδήλωσή μας τίμησαν με την παρουσία τους ο δήμαρχος Ξυλοκάστρου – Ευρωστίνης, κ. Ανδρικόπουλος Ηλίας, καθώς και πολύς κόσμος που γέμισε την αίθουσα του θεάτρου.
Η ταινία “Ο Κοκορίκος” | Φωτογραφίες από την εκδήλωση |