Επίσκεψη στο Πανεπιστήμιο Πατρών

Την Παρασκευή 12 Απριλίου 2024 οι μαθητές της Β’ Τάξης του σχολείου μας με πρωτοβουλία της κ. Ρογκάλα Αικατερίνης, εκπαιδευτικού του σχολείου μας, επισκέφθηκαν το τμήμα Γεωλογίας του Πανεπιστημίου Πατρών στο πλαίσιο του προγράμματος: «Τα Σχολεία πηγαίνουν Πανεπιστήμιο» και παρακολούθησαν τα εξής προγράμματα:
1. Τα ορυκτά και τα πετρώματα «έχτισαν» τον πολιτισμό μας, στο οποίο παρουσιάστηκαν με διαδραστικό τρόπο όλες οι διαδικασίες σχηματισμού ορυκτών και πετρωμάτων από την επιφάνεια της Γης έως και το μανδύα της, καθώς και η δράση των ηφαιστείων.
2. Υπάρχει ζωή χωρίς νερό; Με απλό και κατανοητό τρόπο τονίστηκε η σπουδαιότητα του νερού για την ύπαρξη της ζωής και την εξέλιξη του ανθρώπινου πολιτισμού.

Επίσκεψη στο Τμήμα Γεωλογίας του Πανεπιστημίου Πατρών Επίσκεψη στο Τμήμα Γεωλογίας του Πανεπιστημίου Πατρών