Επίσκεψη στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο

Την Παρασκευή 5 Απριλίου 2024 οι μαθητές της Γ’ Τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Αττικό Ζωολογικό Πάρκο. Το σύγχρονο αυτό Πάρκο βοηθάει τους επισκέπτες του να κατανοήσουν και να εκτιμήσουν την άγρια ζωή. Ευαισθητοποιεί τους επισκέπτες και ιδιαίτερα τους μαθητές για την άγρια ζωή και επηρεάζει θετικά την περιβαλλοντική συνείδηση τους.
Για πολλά είδη που κινδυνεύουν εξαιτίας της σχεδόν ολικής καταστροφής του περιβάλλοντός τους, τα Ζωολογικά Πάρκα μπορεί να είναι η μοναδική ελπίδα επιβίωσής τους. Ως μέλος της E.A.Z.A. το Αττικό Ζωολογικό Πάρκο εφαρμόζει αυστηρά πρότυπα ηθικής και επαγγελματικής φροντίδας των ζώων.
Επίσης συμμετέχει ενεργά στα προγράμματα αναπαραγωγής απειλουμένων ειδών της Ε.Α.Ζ.Α. (EEPs και ESBs).

Επίσκεψη στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο Επίσκεψη στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο