Πανελλήνιος Διαγωνισμός STEM 2024

Την Κυριακή 3 Μαρτίου 2024 ένα όμορφο ταξίδι για το σχολείο μας στον κόσμο της ρομποτικής ξεκίνησε.
Η ρομποτική αποτελεί ένα πολύ ισχυρό εκπαιδευτικό εργαλείο. Αποτελεί επίσης, και μία πολύ καλή εφαρμογή της συνεργατικής μάθησης καθώς οι μαθητές μπορούν να διαμοιράζονται εργασίες πάνω σε έναν ρομποτικό μηχανισμό και να συνεργάζονται μεταξύ τους για την επίτευξη στόχων, αναπτύσσοντας παράλληλα κριτική σκέψη. Οι δύο ομάδες του σχολείου μας, οι Wooden και Genius Robots αποτελούμενες από μαθητές και μαθήτριες της Β’ Τάξης υπό την καθοδήγηση του κ. Αθανασόπουλου Παναγιώτη (Φυσικός – ΠΕ04.01) συμμετείχαν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό STEM 2024 στα Εκπαιδευτήρια Μπουγά, Πρωτοελλαδικού Μεγάρου, Ακοβίτικα, στην Καλαμάτα.
Συμμετείχαν στη «Δράση του 1821» και παρουσίασαν τα ρομπότ που είχαν κατασκευάσει. Καλή αρχή στα παιδιά μας!

Πανελλήνιος Διαγωνισμός STEM 2024 Πανελλήνιος Διαγωνισμός STEM 2024