Επίσκεψη στο θέατρο «Άγγελος Σικελιανός»

Την Τρίτη 27 Φεβρουαρίου 2024, οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση: «Τα ανδραγαθήματα του Σκαπέν» (Γαλλικός Τίτλος: «Les Fourberies de Scapin») του Μολιέρου από τη Θεατρική Ομάδα «Λύχνος» και την Εκπαιδευτική Κοινότητα «Πράξις», στο Δημοτικό Θέατρο Ξυλοκάστρου – Ευρωστίνης «Άγγελος Σικελιανός». Το έργο είχε ως κύριο θέμα του το bullying, την κακοποίηση που υφίστανται οι διαφορετικοί άνθρωποι.
Στην περίπτωσή μας, ο Σκαπίνος και ο Σιλβέστρος, δυο Εκπαιδευτικοί – Παιδαγωγοί, δεν κρίνονται από τις ικανότητες τους, αλλά από την εξωτερική τους εμφάνιση. Ο ένας κοντούλης κι ο άλλος παχουλός χλευάζονται, λοιδορούνται και συχνά απειλούνται. Όμως, παρά τις αντιξοότητες, στο τέλος θριαμβεύει η δύναμη του μυαλού τους και η αγάπη τους για τους μαθητές τους.
Μέσα από κωμικές καταστάσεις, με μουσική και τραγούδι, το έργο έδωσε χαρά, συγκίνηση και τροφή για σκέψη στους μαθητές μας.

Επίσκεψη στο θέατρο «Άγγελος Σικελιανός» Επίσκεψη στο θέατρο «Άγγελος Σικελιανός»