Επίσκεψη στο Αλεξάνδρειο Συνεδριακό Κέντρο

Το Σχολείο μας συμμετέχει στο πρόγραμμα: «Ο Νέος μου Συμμαθητής» και στις 30 Νοεμβρίου η Γ’ Τάξη μαζί με τους καθηγητές που έχουν αναλάβει το πρόγραμμα, τον κ. Αθανασόπουλο Παναγιώτη, την κ. Κλαδούχου Κωνσταντίνα και την κ. Τρίγκα Μαρία ήταν εκεί με συγκίνηση και τιμή στην έναρξη. «Η εκπαιδευτική κοινότητα έχει ΜΙΑ μόνο δύναμη: τα παιδιά!!! Η επαφή με τα παιδιά, η αθωότητα και η ανιδιοτελής αγάπη που προσφέρουν είναι η δύναμη των εκπαιδευτικών για το έργο τους. 400 μαθητές Ειδικής και Γενικής Αγωγής συγκεντρώθηκαν σήμερα στο Αλεξάνδρειο Συνεδριακό Κέντρο για να γιορτάσουν την Ημέρα των Ατόμων με Αναπηρία (3 Δεκεμβρίου) και την έναρξη του προγράμματος: «Ο Νέος μου Συμμαθητής». Μαθητές και μαθήτριες από τα Γυμνάσια: 1ο και 2ο Κορίνθου, Ισθμίας, Λεχαίου, Περαχώρας, Νεμέας, Χιλιομοδίου και 2ο Ξυλοκάστρου συμμετέχουν στο πρόγραμμα προσομοίωσης συμπερίληψης μαθητών με αναπηρία σε Σχολικές Μονάδες Γενικής Παιδείας από σήμερα μέχρι και τον Απρίλιο του 2024 όπου θα πραγματοποιηθεί και η γιορτή λήξης».
(Κείμενο του Ε.Ε.Ε.Ε. Ν. Κορινθίας)

Ο Νέος μου Συμμαθητής Ο Νέος μου Συμμαθητής