Ποντιακός Ελληνισμός

Το 2ο Γυμνάσιο Ξυλοκάστρου, σε συνεργασία με το 4ο Γυμνάσιο Κορίνθου, συμμετείχε στον 6ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό για τον Ποντιακό Ελληνισμό με τίτλο: «Ποντιακός Ελληνισμός: μνήμες και όνειρα, παρελθόν, παρόν και μέλλον» που διοργάνωσε η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, το Υπουργείο Εσωτερικών (Μακεδονίας – Θράκης) και το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υ.ΠΑΙ.Θ. με την υποστήριξη της Έδρας Ποντιακών Σπουδών του Α.Π.Θ. και του Πανελλήνιου Συνδέσμου Ποντίων Εκπαιδευτικών.
Στα πλαίσια του διαγωνισμού, δημιουργήθηκε Ηλεκτρονική Σχολική Εφημερίδα με τίτλο: «Ταξίδι στο Πόντο της καρδιάς μας» και διακρίθηκε με το 1ο βραβείο.
Μπορείτε να δείτε την Ηλεκτρονική Σχολική Εφημερίδα, κάνοντας κλικ στην παρακάτω εικόνα.

Ηλεκτρονική Σχολική Εφημερίδα