Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε χρόνο από το Πανευρωπαϊκό Δίκτυο Εθνικών Κέντρων Ενημέρωσης και Επαγρύπνησης «INSAFE» (https://www.betterinternetforkids.eu), με στόχο την προώθηση της ασφαλέστερης και πιο υπεύθυνης χρήσης των Online τεχνολογιών και των κινητών τηλεφώνων, ιδίως μεταξύ των παιδιών και των νέων σε όλο τον κόσμο.
Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου γιορτάστηκε στις 08/02/2022 σε περισσότερες από 180 χώρες σε όλο τον κόσμο. Την ευθύνη της οργάνωσης στη χώρα μας έχει το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου του Ι.Τ.Ε.
Ο Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός διοργανώνεται κάθε χρόνο από το 2016 μέχρι και σήμερα, στο πλαίσιο του εορτασμού της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου υπό την αιγίδα του Υ.ΠΑΙ.Θ.
Στο πλαίσιο αυτό, στις 08/02/2022, οι μαθητές της Γ’ Τάξης του 2ου Γυμνασίου Ξυλοκάστρου παρακολούθησαν Διαδικτυακό Σεμινάριο για την ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο που διοργάνωσε η Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.
Βάζουμε όρια στην χρήση του Διαδικτύου. Επενδύουμε σε ένα ασφαλές μέλλον για τα παιδιά μας.

Συμβουλές Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο

Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου