Τετραήμερη Εκδρομή της Γ’ Τάξης στα Ιωάννινα

Στα πλαίσια των Σχολικών Δραστηριοτήτων, ο Σύλλογος Καθηγητών του 2ου Γυμνασίου Ξυλοκάστρου συνήλθε σε συνεδρίαση ύστερα από πρόσκληση του Διευθυντή του σχολείου κ. Κορδαλή Παναγιώτη με θέμα: “Τετραήμερη εκδρομή της Γ’ Τάξης στα Ιωάννινα”. Η εκδρομή αυτή πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια των Σχολικών Δραστηριοτήτων, σύμφωνα με την Πράξη Απόφασης: 10016/25-11-2016 της Διεύθυνσης Δ.Ε. Κορινθίας.
Ο Διευθυντής του σχολείου ενημέρωσε το Σύλλογο σχετικά με την Εφημερίδα της Κυβερνήσεως για τις εκδρομές (Αριθμός Φύλλου: 681/06-03-2017, Τεύχος Δεύτερο) και την Υπουργική Απόφαση με αριθμό: 33120/ΓΔ4/06-03-2017 (Άρθρο 3).
Επίσης, γνωστοποίησε στο Σύλλογο των Καθηγητών την απόφαση με αριθμό: 10016/25-11-2016 της Διεύθυνσης Δ.Ε. Κορινθίας για την πραγματοποίηση Σχολικών Δραστηριοτήτων με τα εξής θέματα:

• “Λαογραφία και Παράδοση των Ιωαννίνων και της ευρύτερης περιοχής της Ηπείρου” (Υπεύθυνη Προγράμματος: Δημοπούλου Γεωργία).
  • “Ιωάννινα – Ζαγόρι: Μνημεία της φύσης – μνημεία των ανθρώπων” (Υπεύθυνος Προγράμματος: Πασχάλης Αναστάσιος).

που επιτρέπει στους μαθητές της Γ’ Τάξης επίσκεψη στα Ιωάννινα, διάρκειας τεσσάρων (4) ημερών (δύο εργάσιμες ημέρες και δύο αργίες).
Στην εκδρομή συμμετείχαν 37 μαθητές σε σύνολο 42, ήτοι το 70% των μαθητών που απαιτείται για την πραγματοποίηση της εκδρομής. Οι υπεύθυνες δηλώσεις των κηδεμόνων των μαθητών που επιτρέπουν τη συμμετοχή τους στη Σχολική Δραστηριότητα βρίσκονται στο γραφείο του Διευθυντή του σχολείου. Η εκδρομή πραγματοποιήθηκε το διάστημα από 27/04/2017 έως και 30/04/2017 και αρχηγός της ορίστηκε ο Διευθυντής του σχολείου κ. Κορδαλής Παναγιώτης, με συνοδούς εκπαιδευτικούς την κ. Δημοπούλου Γεωργία και τον κ. Πασχάλη Αναστάσιο, οι οποίοι και συμμετείχαν στα ανωτέρω προγράμματα.
Το πρόγραμμα της εκδρομής περιλάμβανε:

Πέμπτη, 27 Απριλίου 2017

• Αναχώρηση από το χώρο του σχολείου με προορισμό τα Ιωάννινα.
  • Στάση στην πόλη της Άρτας για φαγητό και επίσκεψη στο ιστορικό γεφύρι.
  • Άφιξη στην πόλη των Ιωαννίνων.
  • Περιήγηση στην πόλη των Ιωαννίνων και στο νησάκι της λίμνης.

Παρασκευή, 28 Απριλίου 2017

• Περιήγηση στο κάστρο των Ιωαννίνων και τα ιστορικά μνημεία του.
  • Άφιξη στο Μέτσοβο. Περιήγηση στην πόλη του Μετσόβου και επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο.
  • Επίσκεψη στο Μουσείο Αργυροτεχνίας των Ιωαννίνων και παρακολούθηση σχετικού εκπαιδευτικού προγράμματος.

Σάββατο, 29 Απριλίου 2017

• Άφιξη στο Καλπάκι και επίσκεψη στο Μουσείο Ελληνοϊταλικού πολέμου.
  • Άφιξη στα χωριά του κεντρικού Ζαγορίου (Ασπράγγελοι) και επίσκεψη στο Κέντρο Ενημέρωσης Επισκεπτών του Εθνικού Πάρκου της Βόρειας Πίνδου.

Κυριακή, 30 Απριλίου 2017

• Αναχώρηση από το ξενοδοχείο και επίσκεψη στον Αρχαιολογικό χώρο της Δωδώνης.
  • Επίσκεψη στο Μουσείο Κέρινων Ομοιωμάτων (Μουσείο Βρέλλη).
  • Αναχώρηση για το Ξυλόκαστρο με ενδιάμεση στάση για φαγητό.
  • Άφιξη στο Ξυλόκαστρο στο χώρο του σχολείου.

Η αναχώρηση για την εκδρομή πραγματοποιήθηκε την 27/04/2017 στις 08:30 το πρωί από το χώρο του σχολείου και η επιστροφή προγραμματίστηκε για την 30/04/2017 στις 22:00 το βράδυ πάλι στο χώρο του σχολείου.

Τετραήμερη Εκδρομή της Γ' Τάξης στα Ιωάννινα