Θεατρική Παράσταση “Όρνιθες”

Το 2ο Γυμνάσιο Ξυλοκάστρου σε συνεργασία με το 1ο Γυμνάσιο Ξυλοκάστρου, συνεχίζοντας μια παράδοση χρόνων, ανέβασε στις 30/06/2014 στο ανοιχτό θέατρο “Βασίλης Γεωργιάδης” του Δήμου Ξυλοκάστρου – Ευρωστίνης τη θεατρική παράσταση “Όρνιθες” του σατιρικού ποιητή Αριστοφάνη, του βασικότερου εκπροσώπου της αρχαίας αθηναϊκής κωμωδίας. Ένα δύσκολο από θεατρικής άποψης εγχείρημα για τους μαθητές μας. Ωστόσο το τόλμησαν και τα κατάφεραν. Συνδύασαν με επιτυχία το εντατικό πρόγραμμα των μαθημάτων του Γυμνασίου με τις πολύωρες πρόβες στις οποίες συμμετείχαν, θυσιάζοντας τον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο τους για το θέατρο. Η παράσταση μετέδωσε πλήθος πολιτικών και ηθικών μηνυμάτων, είχε ζωντάνια, αυθορμητισμό και εσωτερική συνοχή, δίνοντας την εντύπωση ότι παρουσιάζεται από επαγγελματίες ηθοποιούς και όχι από τους μαθητές μας. Η φρεσκάδα, η ενεργητικότητα των μαθητών μας, η επιδεξιότητα κινήσεων και ομιλίας εντυπωσίασαν και συγκίνησαν το κοινό που τους παρακολουθούσε προσηλωμένο, ανταμείβοντάς τους με ένα θερμό και ειλικρινές χειροκρότημα! Η θεατρική παράσταση οργανώθηκε και συντονίστηκε από τους εκπαιδευτικούς κ. Μαρούδα Αθηνά και κ. Ταρνάρη Αλεξάνδρα. Τα σκηνικά κατασκευάστηκαν από τον καθηγητή Καλλιτεχνικών κ. Κουμπιό Αλέξανδρο.
Οι Όρνιθες είναι κωμωδία του Αριστοφάνη που παρουσιάσθηκε το 414 π.Χ.στα Διονύσια, χαρίζοντας στον δημιουργό της το δεύτερο βραβείο. Ο Αριστοφάνης έγραψε τους “Όρνιθες” απογοητευμένος από την τροπή του Πελοποννησιακού Πολέμου. Με το μεγάλο αυτό έργο, ο Αριστοφάνης βρίσκει την ευκαιρία να διακωμωδήσει τους συκοφάντες και τους κόλακες του δήμου, καθώς και τις θεωρίες για νέα πολιτεύματα. Το έργο πραγματεύεται τη φυγή δυο ανθρώπων από την τυραννία του κόσμου στο βασίλειο του παραμυθιού και συνενώνει την πιο τολμηρή φαντασία με την πιο ανάερη ποίηση.