Χριστουγεννιάτικη Εκδήλωση του Συλλόγου Γονέων

Ο Σύλλογος Γονέων του 2ου Γυμνασίου Ξυλοκάστρου διοργάνωσε Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση στο θέατρο “Άγγελος Σικελιανός” στις 15/12/2013. Στην εκδήλωση συμμετείχαν περισσότεροι από εβδομήντα μαθητές οι οποίοι παρουσίασαν μικρές θεατρικές παραστάσεις, περνώντας μηνύματα ζωής στους θεατές. Υπήρξαν μουσικοχορευτικά διασκεδαστικά διαλείμματα, όπου η μουσικός του σχολείου κ. Μαρούδα Αθηνά παρουσίασε χριστουγεννιάτικα τραγούδια με τη χορωδία του σχολείου. Στην είσοδο του θεάτρου είχε στηθεί το χριστουγεννιάτικο παζάρι, καθώς και μπουφές με φαγητά, γλυκά και αναψυκτικά. Στο τέλος της εκδήλωσης πραγματοποιήθηκε λαχειοφόρος αγορά, όπου όλα τα έσοδα διατέθηκαν από το Σύλλογο Γονέων για την προμήθεια νέων υπολογιστικών συστημάτων για το Εργαστήριο Πληροφορικής του σχολείου.
Ο Σύλλογος Γονέων στην προσπάθειά του να υποστηρίξει την τοπική αγορά της πόλης του Ξυλοκάστρου, συνεργάστηκε με όλα τα καταστήματα ένδυσης τα οποία έντυσαν τους μαθητές που συμμετείχαν στην εκδήλωση. Η εκδήλωση αυτή σημείωσε μεγάλη επιτυχία και το θέατρο ήταν κατάμεστο. Συνήθως, πίσω από ένα θεατρικό έργο με έξι ηθοποιούς, υπάρχει ένα συνεργείο σαράντα περίπου ανθρώπων. Στην εκδήλωση αυτή έγινε το αντίθετο. Μια μικρή ομάδα αντιμετώπισε και οργάνωσε ένα θίασο εβδομήντα περίπου μαθητών.