Αξιολόγηση του Εκπαιδευτικού Έργου της Σχολικής Μονάδας

Ο Σύλλογος Διδασκόντων σε συνεδρίαση που πραγματοποίησε στις 14/01/2014 σχετικά με το θέμα: “Αξιολόγηση του Εκπαιδευτικού Έργου της Σχολικής Μονάδας – Διαδικασία Αυτοαξιολόγησης” και αφού έλαβε υπόψη το Φ.Ε.Κ. 614 τεύχος Β 15-3-2013 και την απόφαση με αριθμό: 30972/Γ1 για Αξιολόγηση του Εκπαιδευτικού Έργου της Σχολικής Μονάδας – Διαδικασία Αυτοαξιολόγησης, αποφάσισε τον ορισμό υπευθύνων στους ακόλουθους τομείς:

»  ΤΟΜΕΑΣ 1 – “Μέσα και Πόροι” (Δείκτης Αξιολόγησης 1.1: “Σχολικός Χώρος, Υλικοτεχνική Υποδομή και Οικονομικοί Πόροι”, Δείκτης Αξιολόγησης 1.2: “Στελέχωση του Σχολείου”). Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί ορίστηκαν οι κ. Δήμου Ελένη, κ. Μαρούδα Αθηνά, κ. Πετρόπουλος Παναγιώτης και κ. Σμυρνή Σοφία.

»  ΤΟΜΕΑΣ 2 – “Ηγεσία, Διοίκηση και Οργάνωση του Σχολείου” (Δείκτης Αξιολόγησης 2.1: “Οργάνωση και Συντονισμός της σχολικής ζωής”, Δείκτης Αξιολόγησης 2.2: “Διαχείριση και Αξιοποίηση Μέσων και Πόρων”, Δείκτης Αξιολόγησης 2.3: “Αξιοποίηση, Υποστήριξη και Ανάπτυξη του Ανθρώπινου Δυναμικού”). Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί ορίστηκαν ο Υποδιευθυντής του σχολείου κ. Κορδαλής Παναγιώτης και οι κ. Κλημεντιώτη Δήμητρα, κ. Στεργιόπουλος Νικόλαος και κ. Τερζής Γεώργιος.

»  ΤΟΜΕΑΣ 3 – “Διδασκαλία και Μάθηση” (Δείκτης Αξιολόγησης 3.1: “Ανάπτυξη και Εφαρμογή Διδακτικών Πρακτικών”, Δείκτης Αξιολόγησης 3.2: “Ανάπτυξη και Εφαρμογή Παιδαγωγικών Πρακτικών και Πρακτικών Αξιολόγησης των μαθητών”). Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί ορίστηκαν οι κ. Δημοπούλου Γεωργία, κ. Μπόκολα Γεωργία και κ. Χριστοδούλου Γεωργία.

»  ΤΟΜΕΑΣ 4 – “Κλίμα και Σχέσεις στο Σχολείο” (Δείκτης Αξιολόγησης 4.1: “Σχέσεις μεταξύ εκπαιδευτικών – μαθητών και μεταξύ των μαθητών”, Δείκτης Αξιολόγησης 4.2: “Σχέσεις του σχολείου με γονείς και συνεργασίες με εκπαιδευτικούς – κοινωνικούς φορείς”). Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί ορίστηκαν οι κ. Άλτα Βασιλική, κ. Δαμάλα Αναστασία και κ. Μαντζώρου Αθανασία.

»  ΤΟΜΕΑΣ 5 – “Προγράμματα, Παρεμβάσεις και Δράσεις Βελτίωσης” (Δείκτης Αξιολόγησης 5.1: “Εκπαιδευτικά Προγράμματα και Καινοτομίες, Υποστηρικτικές και Αντισταθμιστικές Παρεμβάσεις”, Δείκτης Αξιολόγησης 5.2: “Ανάπτυξη και Εφαρμογή Σχεδίων Δράσης για τη βελτίωση του Εκπαιδευτικού Έργου”). Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί ορίστηκαν οι κ. Εσμερλής Νικόλαος, κ. Κατσικαλή Βασιλική, κ. Κουτσαγγέλης Μύρων και κ. Μπρίτσας Χαρίλαος.