Αποχαιρετιστήρια Εκδήλωση

Ο Σύλλογος Γονέων διοργάνωσε εκδήλωση στο τέλος της σχολικής χρονιάς 2012 – 2013. Για την διοργάνωση της εκδήλωσης αυτής χρειάστηκαν τρεις μήνες καθημερινής εργασίας. Η εκδήλωση αυτή πραγματοποιήθηκε στις 15/06/2013 και συμμετείχαν οι μαθητές και οι καθηγητές του σχολείου μας, ο Δήμαρχος Ξυλοκάστρου – Ευρωστίνης καθώς και άλλοι επίσημοι προσκεκλημένοι. Σκοπός της εκδήλωσης ήταν ο αποχαιρετισμός των μαθητών της Γ’ Τάξης, αλλά και η υποδοχή των μαθητών της ΣΤ’ Δημοτικού που θα στελεχώσουν την Α’ Τάξη του σχολείου, κατά το σχολικό έτος 2013 – 2014. Πραγματοποιήθηκε απονομή αναμνηστικών βραβείων στους μαθητές της Γ’ Τάξης και δόθηκε ένα συμβολικό δώρο στους μαθητές που θα φοιτούσαν στην Α’ Τάξη. Οι παρευρισκόμενοι διασκέδασαν με μικρές θεατρικές παραστάσεις και διάφορα χορευτικά που παρουσίασαν οι μαθητές, Ο Σύλλογος Γονέων ετοίμασε διάφορα φαγητά, λουκουμάδες, γλυκά, παγωτά και αναψυκτικά που προσφέρθηκαν στους παρευρισκόμενους. Μετά το τέλος της εκδήλωσης οι μαθητές διασκέδασαν με διάφορες δραστηριότητες που οργανώθηκαν και εγκαταστάθηκαν στον προαύλιο χώρο του σχολείου από το Σύλλογο Γονέων.
Η προσέλευση του κόσμου ήταν μεγάλη και η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία. Όλα τα έσοδα της εκδήλωσης διατέθηκαν από το Σύλλογο Γονέων για την προμήθεια νέων υπολογιστικών συστημάτων για το Εργαστήριο Πληροφορικής του σχολείου.