Λογότυπο

Το Γραφείο Συμβουλευτικής κατά τη διάρκεια της λειτουργίας του  αναπτύσσει πολλές δραστηριότητες, όπως

bullet

Ενημερώσεις γονέων όλων των σχολείων της πόλης, αλλά και των μαθητών.

bullet

Εξυπηρετεί με κάθε δυνατό τρόπο, αυτούς που του εμπιστεύονται την πληροφόρησή τους.

bullet

Συζητεί με μαθητές θέματα που τους απασχολούν και υλοποιεί διάφορες δραστηριότητες με σκοπό την ανάπτυξη δεξιοτήτων  εκ μέρους των μαθητών.

bullet

Παραμένει  ανοικτό μέχρι το τέλος Ιουλίου για να παρέχει υποστήριξη και βοήθεια συμπλήρωσης μηχανογραφικού σε όσους υποψηφίους για την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση τη ζητήσουν.

bullet

Οργανώνει επισκέψεις σε χώρους εργασίας και σε διάφορες σχολές.

bullet

Επικοινωνεί με τα Ανώτατα - Ανώτερα Ιδρύματα και άλλες σχολές με σκοπό να προμηθεύεται Οδηγούς Σπουδών ή να ζητεί διευκρινιστικές ερωτήσεις.

bullet

Διατηρεί πλούσιο αρχείο ενημέρωσης.

bullet

Κάνει Συμβουλευτική στήριξη εφόσον ζητηθεί.

Σχολική Χρονιά 2007-2008

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ Γ΄ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ 2ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟΥ

Επαγγελματικές Μονογραφίες:

bullet Γιατρός Ακτινολόγος
bullet Δάσκαλος
bullet Επιχειρηματίας - Έμπορος
bullet Μαθηματικός - Φροντιστής
bullet Πυροσβέστης
bullet Οδοντίατρος
bullet Τεχνικός Η/Υ

Επίσης γίνεται ενδεικτική αναφορά  σε χώρους που επισκεφθήκαμε αλλά  και υπάρχει επίσης η δυνατότητα πρόσβασης σε εργασία ( Project) όλων των μαθητών της  Γ' Τάξης του 2ου Γυμνασίου Ξυλοκάστρου και εν μέρει του 1ου Γυμνασίου Ξυλοκάστρου, κατά τη σχολική χρονιά 2006 -2007, με τη μέθοδο της ενεργού έρευνας.

Το υλικό που παράχθηκε είναι πολύ ενδιαφέρον

bullet Επίσκεψη στο Γαλακτοκομικό ΤΕΕ Ιωαννίνων και σε Εργαστήριο κατασκευής παραδοσιακών στολών στο Μέτσοβο

Επίσκεψη στη Γερμανία, στην πόλη Φυρτ - Νυρεμβέργη Βαυαρίας

Το 2ο Γυμνάσιο Ξυλοκάστρου, έχει αδελφοποιηθεί με το Γυμνάσιο Σλήμαν της Φυρτ και κάθε δεύτερη σχολική χρονιά, γίνονται ανταλλαγές και φιλοξενία ομάδων μαθητών. Σε αυτό το πλαίσιο έγινε το ταξίδι στη Γερμανία και ζητήθηκε από τους Γερμανούς καθηγητές του σχολείου να προετοιμάσουν τις παρακάτω δραστηριότητες για τον Επαγγελματικό Προσανατολισμό.

bullet Περιγραφή του Εκπαιδευτικού συστήματος της Βαυαρίας
bulletΛίγα λόγια για την φίρμα Kurz, παραγωγής φολίδων χρυσού και άλλων απομιμήσεων μετάλλων
bulletΛίγα λόγια για ένα Επαγγελματικό Σχολείο στη Φυρτ

Καινοτόμες δραστηριότητες

Σχολικό έτος 2006-2007

Πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας με θέμα " Οι επιχειρήσεις της περιοχής μας"

Διερεύνηση σε θέματα:

bulletΔιοικητικής Δομής και Οργάνωσης
bulletΠροφίλ Επαγγελμάτων
bulletΑπασχόλησης με την οπτική του φύλου"

Παραγωγή εντύπου με όλη την εργασία και δημοσίευση στο eTwinning, αφού με το ίδιο σχεδόν πρόγραμμα συνεργαστήκαμε με το σχολείο της Ισπανίας.

Υπάρχουν στη σελίδα: συμπληρωμένο το έντυπο της υποβολής της αίτησης για υλοποίηση του προγράμματος, μέρος του ημερολογίου του προγράμματος, το εξώφυλλο του εντύπου και η βεβαίωση παρακολούθησης του προγράμματος, που μοιράστηκε στους μαθητές που συμμετείχαν.

Σημαντική ήταν και η παρουσίαση που ετοίμασαν οι μαθητές με τη δημιουργία PPT

Εργασία στο Σχολικό Επαγγελματικό Προσανατολισμό ( Εκπαιδευτικό υλικό)

Σχολικό έτος 2006 -2007

Σχολεία: 1ο και 2ο Γυμνάσιο Ξυλοκάστρου

Τμήματα: Γ1,Γ2 1ου Γυμνασίου και Γ1, Γ2 2ου Γυμνασίου.

Πίσω στην αρχική σελίδα