« Το προφίλ των εργασιών στις επιχειρήσεις και η συμμετοχή των γυναικών»

Λίγα λόγια για την εργασία

Στόχος της εργασίας μας ήταν

1. Να ερευνήσουμε την κατάσταση των εργαζομένων στις επιχειρήσεις τόσο στο Ξυλόκαστρο όσο και στην Ελλάδα γενικότερα.

2. Να εξετάσουμε το είδος της απασχόλησης αλλά και τις επιχειρήσεις που απασχολούν περισσότερους εργαζόμενους.

3. Να μελετήσουμε τι γίνεται με τις γυναίκες εργαζόμενες, το είδος των επιχειρήσεων που απασχολούνται αλλά και τα προβλήματα που συναντούν προκειμένου να αναζητήσουν εργασία, από την οικογένεια και από την εργοδοσία.

4. Να δούμε κατά πόσο υπάρχει διαφορά στην αμοιβή γυναικών και ανδρών μελετώντας στοιχεία αλλά και με έρευνα πεδίου, ρωτώντας δηλ. εργαζόμενους.

5. Να ερευνήσουμε, αν υπάρχουν προτάσεις και αν γίνονται ενέργειες για να αρθεί οποιαδήποτε διαφορά ανάμεσα σε άνδρες και γυναίκες.

6. Να πάρουμε ενδεικτικά πληροφορίες για τις θέσεις των εργαζομένων σε μια επιχείρηση και το είδος της απασχόλησης σε σχέση με το φύλο.

7. Να μιλήσουμε με γυναίκες επιχειρηματίες και να μας πουν την άποψή τους για την αγορά εργασίας και τη θέση τη δική τους αλλά και των εργαζομένων γυναικών σ’ αυτήν.

Η έρευνα έγινε και μέσα από το διαδίκτυο, αλλά και από συνεντεύξεις και άλλες παρατηρήσεις που κάναμε.

Στην εργασία που ακολουθεί περιέχεται το υλικό που συγκεντρώσαμε.

Πίσω στα περιεχόμενα