ΠΡΑΚΤΙΚΟ 4ης ΣΥΣΚΕΨΗΣ ΔΙΚΤΥΟΥ

3ο Δίκτυο Πελοποννήσου                               Ημερομηνία: 26 Απριλίου 2007

ΘΕΜΑ: Πορεία δραστηριοτήτων προγράμματος –Έκθεση αποτελεσμάτων - Παρουσίαση σχεδίου Προγράμματος Ημερίδας Δικτύου ( Δεύτερη συνάντηση για το ίδιο θέμα)

Σήμερα Πέμπτη 26 Απριλίου 2007 και ώρα 14.00 η ομάδα του 3ου Δικτύου Πελοποννήσου, αποτελούμενου από το Γενικό Λύκειο Ξυλοκάστρου, το 1ο Γυμνάσιο Ξυλοκάστρου και το 2ο Γυμνάσιο Ξυλοκάστρου, συνήλθε στο Γραφείο Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού του 2ου Γυμνασίου Ξυλοκάστρου, στο πλαίσιο του Προγράμματος ΕΠΕΑΕΚ 2.4.1.ε. «Εφαρμογή Προγραμμάτων Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού σε Εκπαιδευτικές Μονάδες» και συνεδρίασε με σκοπό την  εξέταση της πορείας των δραστηριοτήτων του δικτύου .

Παρούσες στη σύσκεψη ήταν η συντονίστρια και σύμβουλος του δικτύου καθηγήτρια – Σύμβουλος ΣΕΠ  κ. Σμυρνή Σοφία, υπεύθυνη του ΓΡΑΣΕΠ του 2ου Γυμνασίου Ξυλοκάστρου, κλάδου  ΠΕ 04-02,  η οικονομική διαχειρίστρια του δικτύου, καθηγήτρια κ. Καββέτσου Φωτεινή του Γενικού Λυκείου, κλάδου ΠΕ 06  και από το Γενικό  Λύκειο η υπεύθυνη καθηγήτρια κ. Δρυ Ιωάννα και η εκπρόσωπος των μαθητών Μαρία – Ειρήνη Νίκολη, από το 1ο Γυμνάσιο η υπεύθυνη καθηγήτρια κ. Παπαδοπούλου Άννα ΠΕ02 και η εκπρόσωπος των μαθητών Πασχούλη Αθηνά και τέλος από το 2ο Γυμνάσιο Ξυλοκάστρου η υπεύθυνη καθηγήτρια κ. Τζουβάρα Αδελαΐδα και η εκπρόσωπος των μαθητών Ντερβίση Βίλμα.

Πρώτη πήρε το λόγο η συντονίστρια του δικτύου, όπου  παρουσίασε τους λόγους της συνάντησης και πρότεινε τον ορισμό πρακτικογράφου.

Πρακτικογράφος ορίστηκε η μαθήτρια Βίλμα Ντερβίση.

Για τη εξέταση της πορείας των εργασιών ειπώθηκαν τα εξής:

Η μαθήτρια , εκπρόσωπος του Γενικού Λυκείου είπε, ότι έχουν τελειώσει με τις συνεντεύξεις και τα στατιστικά στοιχεία. Έχει γίνει ολόκληρο το κείμενο, εκκρεμεί το Power Point και σε δυο μέρες θα είναι  έτοιμα η αφίσα και η πρόσκληση.

Η εκπρόσωπος του 2ου Γυμνασίου είπε ότι όλα είναι έτοιμα, έχουν αναλάβει οι μαθητές , ο καθένας την αρμοδιότητα για κάποια δουλειά, αφού η ημερίδα του σχολείου είναι στις 30/04.

Το 1ο Γυμνάσιο είναι κι αυτό έτοιμο, εκκρεμούν μόνον η αφίσα και η πρόσκληση.

Μετά από αυτό συζητήθηκε, με εισήγηση της Συμβούλου του δικτύου, το πρόγραμμα της Ημερίδας του δικτύου, η παρουσίαση των αποτελεσμάτων της έρευνας και ζητήθηκε από τη μαθήτρια του Γενικού Λυκείου, να κάνει τη σχετική σύνδεση των συνιστωσών.

Αναλαμβάνει το κάθε σχολείο τις εργασίες που πρέπει να κάνει για την  Ημερίδα:

Εκτύπωση αφισών

Επιβεβαίωαη της αίθουσας

Κλείσιμο μικροφωνικής εγκατάστασης

Προετοιμασία μπουφέ

Προσκλήσεις

Αποστολή των προσκλήσεων, αφισοκόλληση

Ορίζονται τα άτομα για τη γραμματεία

Κανονίζεται ημερομηνία πρόβας

Η συντονίστρια έκλεισε τη συνάντηση με ευχές για καλή επιτυχία.

Η Πρόεδρος                  Η Γραμματέας                       Οι συμμετέχουσες

Δρυ Ιωάννα

Καββέτσου Φωτεινή

Σοφία Γ. Σμυρνή          Βίλμα Ντερβίση                      Νίκολη Μαρία –Ειρήνη