ΠΡΑΚΤΙΚΟ 3ης ΣΥΣΚΕΨΗΣ ΔΙΚΤΥΟΥ

3ο Δίκτυο Πελοποννήσου                               Ημερομηνία: 17  Απριλίου 2007

ΘΕΜΑ: Πορεία δραστηριοτήτων προγράμματος –Έκθεση αποτελεσμάτων - Παρουσίαση σχεδίου Προγράμματος Ημερίδας Δικτύου

Σήμερα Τρίτη 17 Απριλίου 2007 και ώρα 14.00 η ομάδα του 3ου Δικτύου Πελοποννήσου, αποτελούμενου από το Γενικό Λύκειο Ξυλοκάστρου, το 1ο Γυμνάσιο Ξυλοκάστρου και το 2ο Γυμνάσιο Ξυλοκάστρου, συνήλθε στο Γραφείο Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού του 2ου Γυμνασίου Ξυλοκάστρου, στο πλαίσιο του Προγράμματος ΕΠΕΑΕΚ 2.4.1.ε. «Εφαρμογή Προγραμμάτων Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού σε Εκπαιδευτικές Μονάδες» και συνεδρίασε με σκοπό την  εξέταση της πορείας των δραστηριοτήτων του δικτύου .

Παρούσες στη σύσκεψη ήταν η συντονίστρια και σύμβουλος του δικτύου καθηγήτρια – Σύμβουλος ΣΕΠ  κ. Σμυρνή Σοφία, υπεύθυνη του ΓΡΑΣΕΠ του 2ου Γυμνασίου Ξυλοκάστρου, κλάδου  ΠΕ 04-02,  η οικονομική διαχειρίστρια του δικτύου, καθηγήτρια κ. Καββέτσου Φωτεινή του Γενικού Λυκείου, κλάδου ΠΕ 06  και από το Γενικό  Λύκειο η υπεύθυνη καθηγήτρια κ. Δρυ Ιωάννα και η εκπρόσωπος των μαθητών Μαρία – Ειρήνη Νίκολη, από το 1ο Γυμνάσιο η υπεύθυνη καθηγήτρια κ. Παπαδοπούλου Άννα ΠΕ02 και η εκπρόσωπος των μαθητών Πασχούλη Αθηνά και τέλος από το 2ο Γυμνάσιο Ξυλοκάστρου η υπεύθυνη καθηγήτρια κ. Τζουβάρα Αδελαΐδα και η εκπρόσωπος των μαθητών Ντερβίση Βίλμα

Πρώτη πήρε το λόγο η συντονίστρια του Δικτύου και εξέθεσε το σκοπό της συνάντησης, αναφέρθηκε στην παιδαγωγική αξία και τα επιδιωκόμενα αποτελέσματα της συνάντησης και ζήτησε να οριστεί πρακτικογράφος. .

Ως πρακτικογράφος ορίστηκει η μαθήτρια Ντερβίση Βίλμα.

Πρώτη μίλησε η μαθήτρια εκπρόσωπος του 1ου Γυμνασίου, αναφέρθηκε στην εξέλιξη τη εργασίας τους, η οποία κατά την εκτίμηση των συμμαθητών της έχει καλή εξέλιξη, αλλά επειδή υπάρχει κάποια δυσκολία στην συνάντηση με τα άτομα που κατά τη γνώμη τους, πρέπει να συναντήσουν,  ζήτησε  να αλλάξει ημερομηνία υλοποίησης των ημερίδων γιατί υπάρχει πρόβλημα στην ολοκλήρωση της συνιστώσας του σχολείου τους. Το ίδιο πρόβλημα και συγκεκριμένα να βρεθούν για να ερωτηθούν άτομα από τις πολύ παλιές χρονολογίες π.χ. 1913, προέβαλε και η εκπρόσωπος του Γενικού Λυκείου με αποτέλεσμα να ληφθεί απόφαση για αλλαγή ημερομηνίας παρουσίασης των ημερίδων των σχολείων ( Γενικού Λυκείου η 7η /05 και 1ου Γυμνασίου η 9η /05) και  του δικτύου θα είναι η 10η /05.

Σχετικά με τον προϋπολογισμό δεν υπήρξε πρόβλημα.

Στο σημείο αυτό πήρε το λόγο η οικονομική διαχειρίστρια για να τονίσει σημαντικά θέματα σχετικά με την έκδοση τιμολογίων και άλλα έγγραφα.

Η Σύμβουλος του δικτύου παρουσίασε προς συζήτηση ένα σχέδιο προγράμματος για την ημερίδα του δικτύου. Επειδή υπήρξε μετάθεση στις ημερομηνίες ζήτησαν οι συμμετέχοντες στη σύσκεψη, να ξαναγίνει συνάντηση στις 26/4/2007 , όπου θα κριθεί η ετοιμότητα, θα εκτιμηθούν τα αποτελέσματα και θα ανατεθούν και οι δουλειές σε κάθε ένα.

Ύστερα από αυτά, η συντονίστρια έκλεισε τη συνάντηση.

Για το λόγο αυτό συντάχθηκε αυτή η π πράξη και υπογράφεται.

Ξυλόκαστρο 17/04/2007

Η συντονίστρια                Η γραμματέας                           Οι λοιποί συντελεστές

Δρυ Ιωάννα

Σμυρνή Σοφία                 Ντερβίση Βίλμα                        Καββέτσου Φωτεινή