ΠΡΑΚΤΙΚΟ 2ης ΣΥΣΚΕΨΗΣ ΔΙΚΤΥΟΥ

3ο Δίκτυο Πελοποννήσου

Ημερομηνία 12/3/2007

Θέμα: Παρουσίαση της πρότασης υλοποίησης δράσης του δικτύου.

Σήμερα, Δευτέρα 12/3/2007, η ομάδα του 3ου Δικτύου Πελοποννήσου, αποτελούμενου από το Γενικό Λύκειο Ξυλοκάστρου, το 1ο Γυμνάσιο Ξυλοκάστρου και το 2ο Γυμνάσιο Ξυλοκάστρου, συνήλθε στο Γραφείο Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού του 2ου Γυμνασίου Ξυλοκάστρου, στο πλαίσιο του Προγράμματος ΕΠΕΑΕΚ 2.4.1.ε. «Εφαρμογή Προγραμμάτων Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού σε Εκπαιδευτικές Μονάδες» και συνεδρίασε με σκοπό την αναλυτική εξέταση του θέματος του δικτύου. Δηλαδή την επεξεργασία του θέματος, την οριστικοποίηση του  αναμενόμενου αποτελέσματος και την κατανομή συνιστωσών για επεξεργασία από το κάθε σχολείο.

Παρούσες στη σύσκεψη ήταν η συντονίστρια και σύμβουλος του δικτύου καθηγήτρια – Σύμβουλος ΣΕΠ  κ. Σμυρνή Σοφία, υπεύθυνη του ΓΡΑΣΕΠ του 2ου Γυμνασίου Ξυλοκάστρου, κλάδου  ΠΕ 04-02, η οικονομική διαχειρίστρια του δικτύου, καθηγήτρια κ. Καββέτσου Φωτεινή του Γενικού Λυκείου, κλάδου ΠΕ 06  και από το Γενικό  Λύκειο η υπεύθυνη καθηγήτρια κ. Δρυ Ιωάννα, κλάδου ΠΕ 02 και η εκπρόσωπος των μαθητών, μαθήτρια Νίκολη Μαρία- Ειρήνη, από το 2ο Γυμνάσιο η υπεύθυνη καθηγήτρια κ. Τζουβάρα Αδελαΐς , κλάδου ΠΕ 04-01 και η εκπρόσωπος των μαθητών, μαθήτρια Ντερβίση Βίλμα και από το 1ο Γυμνάσιο η υπεύθυνη καθηγήτρια κ. Παπαδοπούλου Άννα, κλάδου ΠΕ 02 και η εκπρόσωπος των μαθητών, μαθήτρια Πασχούλη Αθηνά.

Γραμματέας στη σύσκεψη ορίζεται η μαθήτρια Νίκολη Μαρία-Ειρήνη.

Πρόεδρος, η συντονίστρια του δικτύου κ. Σμυρνή Σοφία η οποία και ως  Σύμβουλος του Δικτύου, εισηγήθηκε στην ολομέλεια την πρότασή της για την υλοποίηση του προγράμματος.

Ζήτησε επίσης, από τις εκπροσώπους των μαθητών, να αναφέρει η κάθε μια τη  συνιστώσα που σκοπεύει να διαπραγματευτεί το σχολείο της και να κάνει τις προτάσεις της.

Μετά την τοποθέτηση των μαθητριών, το λόγο πήρε πάλι η Σύμβουλος του δικτύου κ. Σμυρνή Σοφία, η οποία επεσήμανε την ανάγκη μεγαλύτερης εστίασης στο θέμα. Επισημάνθηκε ότι το θέμα είναι πολύ πλατύ και γενικό. Αποφασίστηκε λοιπόν από κοινού, το κάθε σχολείο να επεξεργαστεί κάποιες χαρακτηριστικές περιόδους. Αυτές να είναι

για το 1ο Γυμνάσιο Ξυλοκάστρου η χρονολογία, όπου το εξατάξιο Γυμνάσιο χωρίστηκε σε Γυμνάσιο και Λύκειο. Θα διερευνηθούν γι’ αυτό οι δυο πρώτες χρονιές δημιουργίας του,

για το 2ο Γυμνάσιο Ξυλοκάστρου, η χρονιά της ίδρυσής του, μιας και μέχρι το 1985, στο Ξυλόκαστρο υπήρχε μόνο το πρώτο Γυμνάσιο και να μελετηθεί ακόμη μια πρόσφατη χρονιά,

για δε το Γενικό Λύκειο που έχει και το μεγαλύτερο αρχείο να εξεταστούν χρονικές τομές από το 1910 μέχρι τη δεκαετία του 1960. ( Θα αποφασίσει το σχολείο για τις χρονολογίες που θα μελετήσουν και για τα κριτήρια που θα κυριαρχήσουν στην απόφασή τους).

Για αυτές τις χρονολογίες θα προσπαθήσουμε να ερευνήσουμε την εξέλιξη των παιδιών σε σχέση με την οικονομική κατάσταση των γονιών τους, όπου μπορέσουμε να αντλήσουμε πληροφορίες, την μετέπειτα εκπαιδευτική και  επαγγελματική τους εξέλιξή. Επίσης θα ερευνήσουμε, πόσα από αυτά τα παιδιά ξαναγύρισαν να εργαστούν στον τόπο τους. Θα συλλεχθούν κάποιες συνεντεύξεις από τους ίδιους τους μαθητές ή απογόνους τους.

Η Σύμβουλος ενημέρωσε το δίκτυο ότι μετά από επικοινωνία της με την Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων, διαπιστώθηκε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, αφού τα στοιχεία που θα χρησιμοποιηθούν για δημοσίευση, θα είναι μόνο στατιστικά. Όσον αφορά στις συνεντεύξεις θα επιλεγούν από την υπεύθυνη καθηγήτρια του κάθε σχολείου και μόνον με ανθρώπους που γνωρίζουμε προσωπικά.

Η Συντονίστρια του Δικτύου, ζήτησε έγκριση του προϋπολογισμού και του χρονοδιαγράμματος των εργασιών  από την ολομέλεια.

Τέλος αποφασίστηκε

Η συνιστώσα που θα διαπραγματευτεί το 1ο Γυμνάσιο να έχει τον τίτλο:

«Διερεύνηση της σχέσης επαγγέλματος γονέων και εκπαιδευτικής εξέλιξης των μαθητών. ( Σχολική περίοδος 1976 -78)»

Του 2ου Γυμνασίου να είναι: « Οι επιλογές των μαθητών μετά το Γυμνάσιο. Διερεύνηση της σημερινής επαγγελματικής τους κατάστασης»

Τέλος για το Γενικό Λύκειο ο τίτλος  να είναι: « Μελέτη του μαθητικού δυναμικού της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στο Ξυλόκαστρο από το 1910 έως τη δεκαετία του 1960 και σύνδεση με την αγορά εργασίας»

Εγκρίθηκε ο προϋπολογισμός και το χρονοδιάγραμμα.

Ύστερα από αυτά η Προεδρεύουσα  κήρυξε το τέλος της σύσκεψης.

Για το λόγο αυτό συντάχθηκε το παρόν πρακτικό και υπογράφεται.

Η Πρόεδρος             Η Γραμματέας                             Οι συμμετέχουσες

Σοφία Σμυρνή         Νίκολη Μαρία - Ειρήνη                       Δρυ Ιωάννα

Καββέτσου Φωτεινή